პროგნოზი 2020 წლის 14 ოქტომბრისთვის
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე ორ კვირაზე ოდნავ მეტი რჩება. საარჩევნო კამპანია გადამწვეტ ფაზაში შედის, ისევე როგორც არჩევნების პროგნოზირების მცდელობები. ჩვენს ვებსაიტზე ბოლოს გამოქვეყნებული პროგნოზები აგვისტოს ბოლოს საზოგადოებაში არსებულ განწყობებს ასახავდნენ, რომლის მიხედვითაც მმართველ პარტიას არჩევნების მოგების და კომფორტული უმრავლესობის შექმნის კარგ შანსებს ვუწინასწარმეტყველეთ. თუმცა, იქვე აღვნიშნეთ, რომ დამძიმებულ ეპიდემიოლოგიურ სიტუაციას შესაძლოა, „ქართული ოცნების“ რეიტინგზე მკვეთრად ემოქმედა.
ჩვენი პროგნოზი გამართლდა: სექტემბერ-ოქტომბერში ჩატარებული გამოკითხვების გათვალისწინებით გამოთვლილ მარტივ მოდელში მართალია, მმართველი პარტია ისევ ლიდერობს, თუმცა პროპორციულ არჩევნებში მისაღები ხმების პროპორცია პირველად ჩამოცდა 50%-ს. 18 სექტემბერს გამოქვეყნებულ მოდელთან შედარებით, „ქართული ოცნების“ რეიტინგი 6%-ით შემცირდა და ამ მომენტისთვის 47%-ს შეადგენს. ამავე მოდელის თანახმად ყველაზე ძლიერი ოპოზიციური პარტია კვლავ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობაა“, რომლის მხარდაჭერა 18 სექტემბრის მოდელთან შედარებით დაახლოებით 4%-ით გაიზარდა. ოდნავ გაიუმჯობესეს მდგომარეობა სხვა ძირითადმა ოპოზიციურმა პარტიებმა, გამონაკლისი მხოლოდ „პატრიოტთა ალიანსია“.
როგორ იცვლებოდა პოლიტიკური პარტიების რეიტინგები დროთა განმავლობაში? ჩვენს მიერ მოგროვებული გამოკითხვების რეტროსპექტული ანალიზი გვაჩვენებს, რომ 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, რაღაც დროის მანძილზე, „ქართული ოცნების“ მხარდაჭერა საშუალოდ 50%-ს აღემატებოდა. თუმცა ნებისმიერი მმართველი პოლიტიკური პარტიის მსგავსად, რეიტინგმა ნელ-ნელა დაიკლო და ყველაზე დაბალ ნიშნულს 2019 წლის ზაფხულში მიაღწია. ე.წ. გავრილოვის ღამის გახმაურებული მოვლენების შემდეგ, „ქართულ ოცნებასა“ და ოპოზიციურ პარტიებს შორის სხვაობა ისტორიულ მინიმუმზე დავიდა. თუმცა, 2020 წლის გაზაფხულის შემდეგ, მმართველი ძალის მხარდაჭერა თითქმის 2016 წლის დონეს დაუბრუნდა. როგორც აქამდე ვამბობდით, ამაში ლომის წვლილი COVID-19-ის ეპიდემიასთან ბრძოლაში სახელმწიფო ინსტიტუტების საქმიანობის დადებითად შეფასებასაც შეეძლო, შეეტანა. კორონავირუსის შემთხვევების რაოდენობის ზრდასთან ერთად, მმართველი პარტიის რეიტინგმაც დაიკლო.
ჩვენი ბაიესური მოდელის მიხედვით, „ქართულ ოცნებას“ ამ დროისთვის პროპორციულ არჩევნებში 50%-ის მოპოვების საკმაოდ დაბალი - 27%-იანი შანსი აქვს. არჩევნების 2 000-ჯერ სიმულირება გვიჩვენებს, რომ ყველაზე მოსალოდნელია, რომ მმართველმა პარტიამ ხმების დაახლოებით 47% მიიღოს, რაც მას სავარაუდოდ, მინიმუმ 56 საპარლამენტო მანდატს მოუტანს. სწორედ ასეთ შემთხვევაში გახდება გადამწყვეტი მაჟორიტართა მანდატები: იქიდან გამომდინარე, რომ „ქართულ ოცნებას“ ე.წ. ჩამკეტი ბარიერის გადალახვის მაღალი შანსი (89%) გააჩნია, მისი ამოცანა იქნება, უბრალო უმრავლესობის მოსაპოვებლად (76 საპარლამენტო ადგილი) მინიმუმ ოცი მაჟორიტარული ოლქი მოიგოს. ეს კი ამ ეტაპზე მიუღწეველ ამოცანად არ მოჩანს.
რაც შეეხება სხვა პარტიებს, დამოუკიდებლად მმართველი პარტიისთვის გადასწრების შანსი არცერთ მათგანს აქვს. ასევე მოულოდნელია, რომ მათ 40%-იან ჩამკეტი ბარიერისთვის საკმარისი ხმების რაოდენობა მოაგროვონ. დაბალი გამსვლელი ბარიერიდან გამომდინარე, პარლამენტში მოხვედრის შანსი ცხრილში წარმოდგენილ ყველა პარტიას აქვს, თუმცა დამოუკიდებელი ფრაქციის შესაქმნელად საჭირო მინიმუმ ექვსი მანდატის მოპოვების შანსი როგორც ჩანს, მხოლოდ „ევროპულ საქართველოსა“ და „სტრატეგია აღმაშენებელს“ ექნებათ.
დღეის მდგომარეობით ცხადია, რომ თუ არაფერი შეიცვლება, არჩევნებში ხმების უმეტესობას ისევ „ქართული ოცნება“ მიიღებს. წლევანდელი საპარლამენტო არჩევნების მთავარი ინტრიგა ალბათ მაჟორიტარულ არჩევნებთან იქნება დაკავშირებული, რომელთა პროგნოზირების საშუალება, მონაცემების სიმწირიდან გამომდინარე, არ გვაქვს. მეორე მნიშვნელოვანი საკითხი ისაა, მაჟორიტარულ არჩევნებში წარუმატებლობის შემთხვევაში, დაჭირდება თუ არა „ქართულ ოცნებას“ მთავრობის დაკომპლექტებისთვის სხვა პარტიებთან კოალიციის შექმნა.

Forecast for October 14, 2020
The 2020 Parliamentary polls are at the door, and political campaigns are accelerating. So are our forecasts. Our last series of predictions reflected how Georgians felt about political parties in late August. According to them, the Georgian Dream had impressive chances of winning elections and obtaining a comfortable majority in the parliament. Nonetheless, we also warned that the deteriorating epidemiological situation with COVID-19 would force Georgian Dream’s poll numbers to go south.
Our thoughts were correct: in our fresh simple model that includes opinion polls from September and October, the Georgian Dream’s poll numbers are below 50%. While the ruling party still leads the race with 47%, it is 6-point less than the situation one month ago. The same model shows that the United National Movement still maintains its title of the strongest oppositional party. Their poll numbers increased by three percentage points compared to our late August/early September model. Other oppositional parties also improved their poll numbers, except for the Alliance of Patriots of Georgia.
How did political ratings change over time? Our retrospective analysis of aggregated poll data hints that after the 2016 parliamentary elections, the Georgian Dream managed to maintain decent ratings and, on average, polled above 50%. Although their support gradually dwindled and reached its minimum in summer 2019. After the infamous Gavrilov’s Night, the government and other oppositional parties’ gap closed to its historical minimum. The situation altered since Spring 2020 when Georgian Dream’s poll numbers grew again and reached the 2016 levels. As we have argued previously, improved ratings were primarily driven by the positive public perception of how state institutions managed the first COVID-19 outbreak in early 2020. As the number of COVID-19 cases started growing exponentially since early September, support for the Georgian Dream diminished.
According to our Bayesian model, chances the Georgian Dream has a relatively slim (27%) chance of receiving more than half of the proportional elections votes. Our simulations show that the most expected outcome of proportional polls would be that the Georgian Dream polls around 47%. As this would garner only fifty-six seats in the parliament, races in single-member (majoritarian) districts will be decisive. As the Georgian Dream is almost guaranteed to overcome the 40% “closing” threshold, they would aim to win at least twenty majoritarian seats to have a simple majority (76 MPs) in the parliament. Considering the current situation, this seems rather achievable.
None of the other parties poll enough to defeat the Georgian Dream single-handedly. Simulations show that it is almost impossible for them to overcome the closing 40% threshold too. Considering the low electoral threshold, all parties presented in the table below have decent chances of being represented in the new parliament. Despite this, only European Georgian and Strategy Aghmashenebeli seem to poll high enough for garnering six parliamentary seats necessary for an independent parliamentary faction.
As it stands and given that no dramatic changes occur until the election day, the Georgian Dream is expected to win the plurality of votes. Though the main intrigue will rest on single-member district races. Unfortunately, as poll data on majoritarian races are very scant, we cannot provide predictions. Another issue to watch is which party Georgian Dream decides to partner with if it fails to win enough majoritarian seats necessary for a simple majority.
The methodology behind these predictions is available here. The replication code and dataset used above is available via Github.
About
Pollster.ge is an independent, non-commercial, non-partisan project that aims at collecting, systematizing, and processing open-access polling data in Georgia.The project is an independent initiative and is by no means linked to any of our employers. Election forecasts are based on statistical modeling of raw data through transparent methodology. Authors are not responsible for the quality of the raw data.