Forecasts as of September 5
პროგნოზები 5 სექტემბრის მდგომარეობით წარმოგიდგენთ Pollster.ge-ის პროგნოზების პირველ ტალღას. ჩვენი მონაცემების მიხედვით, 5 სექტემბრისთვის (როდესაც ჩვენს ხელთ არსებული ბოლო გამოკითხვა დასრულდა), მმართველი პარტიის რეიტინგი 33%-ს შეადგენს. მას მოსდევ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 25%-ით, პარტია „საქართველოსთვის“ 8%-ით და „ლეიბორისტული პარტია“ 6%-ით. სხვა პოლიტიკური პარტიების რეიტინგები 5%-ზე ნაკლებია. საგულისხმოა, რომ ჩვენი პროგნოზი ახლოსაა Edison Research-ის შედეგებთან. ეს გასაკვირიც არაა, რადგან ამ კვლევას ჩვენს მოდელში სხვებზე მაღალი წონა ენიჭება. ამასთან, გასული წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, გაცილებით ნაკლები მონაცემები გვაქვს, რაც პროგნოზებზე ცალკეული კვლევის გავლენას ზრდის.
Post-mortem: 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები, გამოკითხვები და ეგზიტპოლები
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე ისევ ვიხილეთ წინასაარჩევნო გამოკითხვებით ბრძოლა, ამასთან - მრავალფეროვანი იყო კვლევების ლანდშაფტიც. არჩევნებამდე ერთწლიან მონაკვეთში ოცდაათი ისეთი გამოკითხვა ჩატარდა, რომლის შედეგები ღიად იყო ხელმისაწვდომი და ამასთან - დასმული იყო კითხვა პარტიული სიმპათიის ან მოსალოდნელი ხმის მიცემის შესახებ. თავად არჩევნების დღეს, ეგზიტპოლი ოთხმა სხვადასხვა ორგანიზაციამ ჩაატარა. რამდენად ზუსტი ან არაზუსტია წინასაარჩევნო გამოკითხვები ან - მათ საფუძველზე გაკეთებული პროგნოზები? ამ სტატიაში 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე ჩატარებული კვლევების მაგალითზე ვეცდებით, პასუხი გავცეთ ამ კითხვას.
„გალობანი სინანულისანი“ ანუ როგორ იმუშავეს ჩვენმა პროგნოზებმა?
ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა 2021 წლის არჩევნების წინ, pollster.ge კვლავ ეცდება საჯაროდ ხელმისაწვდომი მასობრივი გამოკითხვების საშუალებით არჩევნების პროგნოზს. აქამდე შედეგების წინასწარმეტყველების ორი მცდელობა გვქონდა: 2018 წლის საპრეზიდენტო და 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს. ორივე შემთხვევაში, ჩვენი მოლოდინი რაღაც ნაწილში გამართლდა, თუმცა ნაწინასწარმეტყველები შედეგები რიგ შემთხვევაში, რეალურს მნიშვნელოვნად ასცდა. ამიტომ განახლებული პროგნოზების შემოთავაზებამდე, ჩვენ მიერ გაწეულ სამუშაოს წინა ორი არჩევნების მაგალითზე მიმოვიხილავთ. არჩევნების შედეგების პროგნოზისთვის, pollster.ge ორ განსხვავებულ მიდგომას იყენებს - ან ვითვლით დროის მიხედვით გამოკითხვების შეწონილ საშუალოს, ან- ე.
პროგნოზი 2020 წლის 28 ოქტომბრისთვის
საქართველოს მეათე მოწვევის პარლამენტის არჩევნებამდე ორი დღით ადრე, Pollster.ge საბოლოო პროგნოზებს აქვეყნებს. როგორც ჩანს, მმართველ პარტიას საკმაოდ მძიმე ბრძოლის გადატანა მოუწევს, ხოლო არჩევნების ბედს, სავარაუდოდ, მაჟორიტარული ხმის მიცემა გადაწყვეტს. Pollster.ge-ის მიერ 14 ოქტომბერს გამოქვეყნებული მონაცემები აჩვენებდნენ, რომ მმართველი პარტიის რეიტინგი განუწყვეტლად მცირდებოდა. ტენდენცია შემდგომ კვლევებშიც შენარჩუნდა. მარტივი, ე.წ. საშუალო შეწონილის მეთოდით გამოთვლილი პროგნოზით, ქართული ოცნების მიერ აღებული ხმების პროპორცია 47%-დან 42%-მდე შემცირდა. პარალელურად, გაიზარდა ყველა სხვა დანარჩენი ოპოზიციური პარტიის მაჩვენებელი.
პროგნოზი 2020 წლის 14 ოქტომბრისთვის
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე ორ კვირაზე ოდნავ მეტი რჩება. საარჩევნო კამპანია გადამწვეტ ფაზაში შედის, ისევე როგორც არჩევნების პროგნოზირების მცდელობები. ჩვენს ვებსაიტზე ბოლოს გამოქვეყნებული პროგნოზები აგვისტოს ბოლოს საზოგადოებაში არსებულ განწყობებს ასახავდნენ, რომლის მიხედვითაც მმართველ პარტიას არჩევნების მოგების და კომფორტული უმრავლესობის შექმნის კარგ შანსებს ვუწინასწარმეტყველეთ. თუმცა, იქვე აღვნიშნეთ, რომ დამძიმებულ ეპიდემიოლოგიურ სიტუაციას შესაძლოა, „ქართული ოცნების“ რეიტინგზე მკვეთრად ემოქმედა. ჩვენი პროგნოზი გამართლდა: სექტემბერ-ოქტომბერში ჩატარებული გამოკითხვების გათვალისწინებით გამოთვლილ მარტივ მოდელში მართალია, მმართველი პარტია ისევ ლიდერობს, თუმცა პროპორციულ არჩევნებში მისაღები ხმების პროპორცია პირველად ჩამოცდა 50%-ს.
პროგნოზი 2020 წლის 18 სექტემბრისთვის
წინა კვირიდან მოყოლებული, საქართველოში საზოგადოებრივი აზრის რამდენიმე გამოკითხვის შედეგები გამოქვეყნდა. მონაცემები გამოაქვეყნეს როგორც საერთაშორისო ორგანიზაციებმა - „ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტი“ (NDI) და „საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტი“ (IRI), აგრეთვე ქართულმა სატელევიზიო არხებმა - „იმედმა“, „რუსთავი ორმა“ და „ფორმულამ“. ახალმა გამოკითხვებმა საკმარისი რაოდენობის მონაცემები მოგვცა ჩვენი პროგნოზების გასაახლებლად. საგულისხმოა, რომ გამოყენებული ყველა გამოკითხვა სექტემბრის დასაწყისში, COVID-19-ის ხელახალ გავრცელებამდე ჩატარდა. ამიტომ რთულია, შევაფასოთ, თუ რა გავლენა ჰქონდა ამ გარემოებას ქართულ საზოგადოებაზე. თუმცა, ვვარაუდობთ რომ მეორე ტალღა გარკვეულწილად მაინც იმოქმედებდა საზოგადოებრივ აზრზე.
პარტიების პროგნოზირებული პროპორციები 2020 წლის 17 აგვისტოსთვის
წინამდებარე პროგნოზი ეფუძნება შეწონილი საშუალოს მეთოდს. გამოყენებულია 28 საჯაროდ ხელმისაწვდომი გამოკითხვის შედეგი. პროპორციები გამოთვლილია მხოლოდ ჩამოყალიბებული ამომრჩევლებისთვის გამოკითხვის ნედლი შედეგები ოთხი ძირითადი პოლიტიკური პარტიისთვის, 2020 წლის 17 აგვისტოს მდგომარეობით დიაგრამაზე ნაჩვენებია 2016 წლიდან 2020 წლის 24 ივლისის ჩათვლით ჩატარებული გამოკითხვის შედეგები მთავარი პოლიტიკური პარტიებისთვის. მოცემულია მხოლოდ ჩამოყალიბებული ამომრჩევლების მონაცემები. არჩევნების State-space მოდელი 2020 წლის 17 აგვისტოსთვის დიაგრამაზე მოცემულია საჯაროდ ხელმისაწვდომ გამოკითხვის შედეგებზე დაფუძნებული 2000 სიმულაციის მონაცემები. პროგნოზის მედიანური შედეგი „ქართული ოცნებისთვის“ 52%-ია, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისთვის“ 19%, „ევროპული საქართველოსთვის“ 8%, ხოლო „პატრიოტთა ალიანსისთვის“ - 5%.
2020 წლის არჩევნებში გამოყენებული გამოკითხვები
საარჩევნო პროგნოზების ანალიზისთვის ამ ეტაპზე გამოყენებულია 36 წინასაარჩევნო და პოლიტიკური გამოკითხვების შედეგები, რომელიც 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ჩატარდა. დამატებით, მონაცემების ანალიზის დროს 2016 წლის საპარლამენტო და 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგებიც არის გათვალისწინებული. „CRRC-საქართელოს“ 2020 წლის ოქტომბრის ომნიბუსის კვლევა შეწონილია ე.წ. არგამოპასუხების მეთოდით. რეპლიკაციის მონაცემები და კოდი ამ ბმულზე შეგიძლიათ, ნახოთ. მასობრივი გამოკითხვის მონაცემები მრავალფეროვანია როგორც გამოკითხვის ჩატარების მეთოდოლოგიით, აგრეთვე შემსრულებელი და დამკვეთი ორგანიზაციების პოლიტიკური თუ საზოგადოებრივი აღქმით. ეს გარემოება საშუალებას გვაძლევს, საბოლოო შედეგებში მაქსიმალურად აისახოს მეთოდოლოგიური და იდეოლოგიური მრავალფეროვნება, რომლითაც ხასიათდება ქართული საზოგადოება.
პარტიების პროგნოზირებული პროპორციები 2020 წლის 13 ივლისისთვის
წინამდებარე პროგნოზი ეფუძნება შეწონილი საშუალოს მეთოდს. გამოყენებულია 25 საჯაროდ ხელმისაწვდომი გამოკითხვის შედეგი. პროპორციები გამოთვლილია მხოლოდ ჩამოყალიბებული ამომრჩევლებისთვის გამოკითხვის ნედლი შედეგები ოთხი ძირითადი პოლიტიკური პარტიისთვის, 2020 წლის 13 ივლისის მდგომარეობით დიაგრამაზე ნაჩვენებია 2016 წლიდან 2020 წლის 13 ივლისის ჩათვლით ჩატარებული გამოკითხვის შედეგები მთავარი პოლიტიკური პარტიებისთვის. მოცემულია მხოლოდ ჩამოყალიბებული ამომრჩევლების მონაცემები. არჩევნების State-space მოდელი 2020 წლის 13 ივლისისთვის დიაგრამაზე მოცემულია საჯაროდ ხელმისაწვდომ გამოკითხვის შედეგებზე დაფუძნებული 2000 სიმულაციის მონაცემები. პროგნოზის მედიანური შედეგი „ქართული ოცნებისთვის“ 50%-ია, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისთვის“ 20%, „ევროპული საქართველოსთვის“ 6%, ხოლო „პატრიოტთა ალიანსისთვის“ - 4%.
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების პროგნოზის მეთოდოლოგია
საშუალო შეწონილი ჩვენი მიდგომა ორ ძირითად მეთოდს ეფუძნება. პირველი მათგანი, ე.წ. საშუალო შეწონილი გულისხმობს გამოკითხვების ღიად ხელმისაწვდომი შედეგების გასაშუალოებას. როგორც შეამჩნევდით, მონაცემები ამომწურავი არაა, რაც პირველწყაროს არასრულყოფილებითაა გამოწვეული - იშვიათი გამონაკლისების გარდა, გამოკითხვების ავტორები მეთოდოლოგიას, კითხვების ფორმულირებას და მით უმეტეს - ნედლ მონაცემებს ძალიან იშვიათად ასაჯაროებენ. პროგნოზის საშუალო შეწონილი მეთოდი საკმაოდ მარტივია - აღებულია მხოლოდ ის პასუხები, რომლებმაც რომელიმე კონკრეტული პოლიტიკური პარტია დაასახელეს. მაგალითისთვის, შესაძლოა, გადაუწყვეტელი ამომრჩევლის პროპორცია გამოკითვაში 50% იყოს, თუმცა გამოთვლის დროს, მათ უგულებელვყოფთ იმ დაშვებით, რომ გადაუწყვეტელ ამომრჩეველში ხმები გადაწყვეტილის პროპორციულად იქნება გადანაწილებული.

Forecasts as of September 5
Forecasts as of September 5 We present the first wave of Pollster.ge forecasts. As of September 5, when the fieldwork for the last poll ended, the ruling Georgian Dream party polled at about 33%, followed by the United National Movement with 25%, For Georgia at 8%, and the Labor party at 6%. Other political parties polled less than 5%. Our forecasts are close to Edson Research’s, as its results are weighted higher in our model.
POST MORTEM: THE 2020 PARLIAMENTARY ELECTIONS, POLLS, AND EXIT POLLS
In the 2020 parliamentary elections, we again faced so-called “polling wars,” yet, opinion research landscape was reasonably diverse. Thirty polls were conducted in the year leading to the 2020 parliamentary elections, with results available to the public. On election day, four different organizations conducted exit polls. How accurate or inaccurate are the pre-election polls and poll-based predictions? In this post, we will review how pre-election polls and exit polls predicted winners.
HYMNS OF REPENTANCE, OR HOW DID OUR FORECASTS WORK?
Prior to the 2021 Municipal Elections of Georgia, Pollster.ge will again offer forecasts based on the publicly available polling data. Thus far, we have tried to predict the outcomes of the 2018 Presidential and 2020 Parliamentary elections. Some of our expectations proved to be accurate, with significant discrepancies. Before we present our forecast for the 2021 elections, we would like to briefly summarize the work we have done. We have applied two different approaches to aggregate polling results, the weighted/running average method and “state space” statistical model.
Forecast for October 28, 2020
Two days before the 2020 Parliamentary Elections of Georgia, Pollster.ge publishes its fifth and final forecasts. Overall, the ruling Georgian Dream party will face challenges in forming the majority in the parliament, while elections most probably will be decided in single-member districts. Our previous forecast showed that ratings for the ruling party were diminishing. The trend was also maintained in the most recent polls too. The weighted averages model indicates that the ruling party’s support shrunk from [47% to 42%](
Forecast for October 14, 2020
The 2020 Parliamentary polls are at the door, and political campaigns are accelerating. So are our forecasts. Our last series of predictions reflected how Georgians felt about political parties in late August. According to them, the Georgian Dream had impressive chances of winning elections and obtaining a comfortable majority in the parliament. Nonetheless, we also warned that the deteriorating epidemiological situation with COVID-19 would force Georgian Dream’s poll numbers to go south.
Forecast for September 18, 2020
Recently, several opinion polls were published in Georgia. Data came from international organizations the National Democratic Institute and the International Republican Institution as well as news media outlets Imedi, Rustavi 2, and Formula. This gave us enough materials to update our forecasts. All surveys that are used in this forecast, were administered prior to the outbreak of Covid-19 in Georgia in early September. We do not have clear understanding how poll numbers were affected, although how volatile Georgian public opinion can get, we do expect some changes.
Forecast for August 17, 2020
Predicted party vote share for August 17th, 2020 This forecast is based on the weighted average method. Data come from 28 publicly available poll results. Proportions are calculated for decided voters only. Poll numbers for four major political parties for August 17th, 2020 The chart below displays poll numbers for four major parties since the late 2016 unti July 24th. Only proportions for decided voters are displayed. State-space model of election forecast for August 17th, 2020 The chart below shows results of 2,000 simulations based on publicly available poll numbers.
Forecast for July 13, 2020
Predicted party vote share for July 13th, 2020 This forecast is based on the weighted average method. Data come from 25 publicly available poll results. Proportions are calculated for decided voters only. Poll numbers for four major political parties for July 13th, 2020 The chart below displays poll numbers for four major parties since late 2016. Only proportions for decided voters are displayed. State-space model of election forecast for July 13th, 2020 The chart below shows results of 2,000 simulations based on publicly available poll numbers.
Polls used in the 2020 parliamentary forecasts
For electoral forecasting, we are currently using thirty-six pre-electoral and political survey results that were conducted after the 2016 parliamentarian elections. Besides, data analysis also includes numbers from the 2016 Parliamentarian and 2017 local government elections. As for the October 2020 wave of CRRC-Georgia’s omnibus survey, we did our version of nonresponse weighting. The corresponding STATA file is available here The range of public opinion surveys is diverse in terms of fieldwork and data collections methodologies, as well as pollsters’ and commissioners’ political and institutional affiliations.
Methodology of forecasts for the 2020 parliamentary elections
Weighted average Our approach is based on two basic methods. The first one, so-called weighted average assumes the averaging of openly available survey results. As you may notice, the data is not comprehensive due to the imperfections of the sources used in our calculations. With rare exceptions, the authors of the surveys seldom publish the methodology, the wording of the questions, and the raw data. The method of forecasting using the weighted average is pretty simple: only the answers indicating the support for a particular political party are taken into account.