პროგნოზი 2020 წლის 28 ოქტომბრისთვის
საქართველოს მეათე მოწვევის პარლამენტის არჩევნებამდე ორი დღით ადრე, Pollster.ge საბოლოო პროგნოზებს აქვეყნებს. როგორც ჩანს, მმართველ პარტიას საკმაოდ მძიმე ბრძოლის გადატანა მოუწევს, ხოლო არჩევნების ბედს, სავარაუდოდ, მაჟორიტარული ხმის მიცემა გადაწყვეტს.
Pollster.ge-ის მიერ 14 ოქტომბერს გამოქვეყნებული მონაცემები აჩვენებდნენ, რომ მმართველი პარტიის რეიტინგი განუწყვეტლად მცირდებოდა. ტენდენცია შემდგომ კვლევებშიც შენარჩუნდა. მარტივი, ე.წ. საშუალო შეწონილის მეთოდით გამოთვლილი პროგნოზით, ქართული ოცნების მიერ აღებული ხმების პროპორცია 47%-დან 42%-მდე შემცირდა. პარალელურად, გაიზარდა ყველა სხვა დანარჩენი ოპოზიციური პარტიის მაჩვენებელი. მიუხედავად ამისა, ორნიშნა მაჩვენებელი ოპოზიციიდან მხოლოდ „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ აქვს, ხოლო დანარჩენი მონაცემები გაბნეულია ყველა სხვა დანარჩენ ოპოზიციურ სუბიექტზე.
მონაცემების დროითი ანალიზი აჩვენებს, რომ დრო „ქართული ოცნების“ საზიანოდ მუშაობს. ადრე ავხსენით, თუ რატომ უნდა გაეუარესებინა რთულ ეპიდემიოლოგიურ სიტუაციას მმართველი პარტიის რეიტინგი. ბოლო ორი კვირის განმავლობაში კორონავირუსის შემთხვევებისა და სიკვდილიანობის საერთო ზრდასთან ერთად, „ქართული ოცნების“ პოპულარობამაც იკლო. სავარაუდოა, რომ ზუგდიდში მძევლების აყვანის საქმე მთავრობის მხარდაჭერას კიდევ უფრო შეამცირებდა. „ქართული ოცნების“ რეიტინგი იკლებს, თუმცა როგორც ჩანს, არც ისე დრამატულად, რომ პროპორციულ არჩევნებში გამარჯვებულის ვინაობა შეცვალოს.
ამ მოსაზრებას ამყარებს ჩვენი განახლებული ბაიესური მოდელიც. განსხვავებით წინა მოდელებისგან, აქ ვპროგნოზირებთ მხარდაჭერის შეწონილ საშუალოს და არა - ბოლო გამოკითხვაში დაფიქსირებულ შედეგებს. მიუხედავად ამისა, დინამიკა მოსალოდნელია: „ქართულ ოცნებას“ 50%-იანი ბარიერის გადალახვის შანსი თითქმის არ აქვს, თუმცა ე.წ. 40.5%-იან ჩამკეტი ბარიერისთვის საჭირო ხმებს ალბათ მაინც მოაგროვებს. მმართველ პარტიას ამის გაკეთების მაღალი, 80%-იანი შანსი გააჩნია. სხვა პარტიებს არც „ქართული ოცნების“ გადასწრების და არც ჩამკეტი ბარიერის გადალახვის შანსი არ აქვთ.
არჩევნების კიდევ ერთი ინტრიგა მცირე პარტიების მიერ მოპოვებული ხმების რაოდენობაა, რაც შესაძლოა, სამთავრობო კოალიციის ფორმირებისთვის (თუ ამის საჭიროება დადგა) გახდეს გადამწყვეტი. საპარლამენტო პარტიებს საკანონმდებლო ორგანოში მოხვედრის თითქმის 100%-იანი შანსი აქვთ. ამასთან, ბარიერს ალბათ გადალახავენ „სტრატეგია აღმაშენებელი“, „ლელო“, „გირჩი“ და „ლეიბორისტები“. ამასთან, სავარაუდოდ, საპარლამენტო ფრაქციის შესაქმნელად საჭირო ხმებს მაღალი ალბათობით „სტრატეგია აღმაშენებელი“ და „ ევროპული საქართველო“ მოაგროვებენ. ამის საგულისხმო შანსი „ლელოსაც“ გააჩნია.
თუკი ჩვენი პროგნოზი სწორია, მაშინ ცხადია, რომ მთავრობის ფორმირების საკითხს მაჟორიტარული არჩევნები გადაწყვეტს. დღეს არსებული ვითარებით, „ქართულ ოცნებას“ მინიმუმ 27 მაჟორიტარის მოგება ჭირდება უბრალო უმრავლესობის მოსაპოვებლად. სამწუხაროდ, ოლქების დონეზე გამოკითხვის მონაცემები არ გაგვაჩნია, ამიტომ ჩვენი შეფასებაც წინა არჩევნების გამოცდილებას ემყარება, რომლის მიხედვითაც როგორც წესი, მმართველ პარტიებს მაჟორიტარული არჩევნების მოგება არ უჭირთ.

Forecast for October 28, 2020
Two days before the 2020 Parliamentary Elections of Georgia, Pollster.ge publishes its fifth and final forecasts. Overall, the ruling Georgian Dream party will face challenges in forming the majority in the parliament, while elections most probably will be decided in single-member districts.
Our previous forecast showed that ratings for the ruling party were diminishing. The trend was also maintained in the most recent polls too. The weighted averages model indicates that the ruling party’s support shrunk from [47% to 42%](
• October 14th, as ratings have improved for the opposition. Nonetheless, only the United National Movement polls in two-digit numbers.
Seemingly, time works against the Georgian Dream. We have explained why the aggravated epidemiological conditions might have deteriorated their poll numbers. In parallel with the growing number of COVID-19 cases and deaths, support for the Georgian Dream diminished. Presumably, the hostage crisis in Zugdidi contributed to the declining support for the ruling party. While numbers are shrinking, changes are not that dramatic to prevent the Georgian Dream from winning proportional polls.
Our Bayesian model indicates the same. Instead of forecasting the latest public opinion poll numbers, we estimated weighted averages of all polls in our updated model. Nonetheless, the dynamics are somewhat expected: as the Georgian Dream has almost no chance of passing through the 50% barrier, the party is highly likely to win enough votes for passing through the closing 40.5% threshold. We project that the party has about an 80% chance of doing so. Other political groups have no chance to win over the Georgian Dream or squeak through the closing threshold.
Another question is, how will smaller political parties do in proportional voting. This might be important if there is a necessity to form a governing coalition. Those parties which are already in the parliament are projected to win seats again. Besides, “Strategy Aghmashenebeli,” “Lelo,” “Girchi,” and the Labor Party are highly likely to end up in the parliament. Nonetheless, only “Strategy Aghmashenebeli” and “European Georgia” have reasonable chances of having enough seats for having a separate faction, as does “Lelo.”
If our projections are correct, it is highly likely that voting in majoritarian elections will decide who will form the government. As it stands now, the Georgian Dream needs at least 27 majoritarian seats to form a simple majority. Unfortunately, we are unable to forecast majoritarian races. Therefore, our understanding is based on the experience of previous elections. As the latter shows us, ruling parties almost always have an incumbent advantage in majoritarian races.
The methodology behind these predictions is available here. The replication code and dataset used above is available via Github.
About
Pollster.ge is an independent, non-commercial, non-partisan project that aims at collecting, systematizing, and processing open-access polling data in Georgia.The project is an independent initiative and is by no means linked to any of our employers. Election forecasts are based on statistical modeling of raw data through transparent methodology. Authors are not responsible for the quality of the raw data.