Forecasts as of September 5
წარმოგიდგენთ Pollster.ge-ის პროგნოზების პირველ ტალღას. ჩვენი მონაცემების მიხედვით, 5 სექტემბრისთვის (როდესაც ჩვენს ხელთ არსებული ბოლო გამოკითხვა დასრულდა), მმართველი პარტიის რეიტინგი 33%-ს შეადგენს. მას მოსდევ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ 25%-ით, პარტია „საქართველოსთვის“ 8%-ით და „ლეიბორისტული პარტია“ 6%-ით. სხვა პოლიტიკური პარტიების რეიტინგები 5%-ზე ნაკლებია.
საგულისხმოა, რომ ჩვენი პროგნოზი ახლოსაა Edison Research-ის შედეგებთან. ეს გასაკვირიც არაა, რადგან ამ კვლევას ჩვენს მოდელში სხვებზე მაღალი წონა ენიჭება. ამასთან, გასული წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, გაცილებით ნაკლები მონაცემები გვაქვს, რაც პროგნოზებზე ცალკეული კვლევის გავლენას ზრდის.
ჩვენს პროგნოზებში გამოყენებული ბოლო კვლევის საველე სამუშაოები 5 სექტემბერს დასრულდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ შემდგომ მომხდარი მოვლენების (ევროკავშირთან ურთიერთობების გაცივება, უსაფრთხოების სამსახურის ფაილების გაჟონვა, „ენკა“-ს მიერ ნამოხვანჰესის კონტრაქტის გაუქმება) სავარაუდო ზეგავლენა გამოკითხვებში არაა ასახული.
როგორ იცვლებოდა პარტიული მხარდაჭერის ტენდენცია ბოლო ერთი წლის მანძილზე? ჩვენი ანალიზი აჩვენებს, რომ „ქართული ოცნების“ მხარდაჭერა ამ პერიოდში ნელ-ნელა იკლებდა, რაც სავარაუდოდ, დაკავშირებული იყო როგორც ქვეყანაში არსებულ კრიზისულ ვითარებასთან, ასევე - გიორგი გახარიას მიერ ახალი პარტიის შექმნასთან. თუკი ამ უკანასკნელის რეიტინგის დინამიკას დავაკვირდებით, ვნახავთ, რომ მისი ზრდა მეტნაკლებად ემთხვევა „ქართული ოცნების“ რეიტინგის კლებას. რაც შეეხება სხვა პარტიებს, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდაჭერის ტენდენცია უცვლელია, ხოლო მცირე პარტიებისა კი - რთული გასაანალიზებელი. ამ უკანასკნელთან დაკავშირებით, საგულისხმოა წინა პროგნოზების გამოცდილება, როდესაც გამოკითხვებში მცირე პარტიები უფრო მაღალ შედეგებს აფიქსირებენ, ვიდრე - არჩევნებში. შესაბამისად, მცირე პოლიტიკური ჯგუფების რეალური რეიტინგის შეფასება შედარებით რთულია.

Forecasts as of September 5
We present the first wave of Pollster.ge forecasts. As of September 5, when the fieldwork for the last poll ended, the ruling Georgian Dream party polled at about 33%, followed by the United National Movement with 25%, For Georgia at 8%, and the Labor party at 6%. Other political parties polled less than 5%.
Our forecasts are close to Edson Research’s, as its results are weighted higher in our model. Individual polls are more influential because we have fewer data points to aggregate than the last elections.
As the last poll that we used in our forecasts was completed on September 5, results do not account for the events that happened aftermath, for instance, leaks of the State Security Services files and ENKA’s recall of the Namokhvani hydropower plant contract.
How did party ratings change over the last year? Our analysis shows that poll numbers for the Georgian Dream were declining, which could be explained by the political, economic, and epidemiological crisis and former prime minister Giorgi Gakharia’s departure from the party. When looking at ratings of the latter’s new political party, their increase somewhat coincides with the decline of average polling numbers for the Georgian Dream. As for the United National Movement, its ratings stay steady. When it comes to smaller political parties, their poll numbers are unstable and thus hard to analyze. Usually, minor political parties poll high in surveys, although they do worse in elections. Therefore estimating their support is somewhat challenging.